Valley Lutheran High School Facebook Twitter Instagram YouTube Email
Varsity Girls Basketball
1A Conference West Region  
For Standings & Rankings: *Conference Contest **Section/Region Contest  


Date Opponent Time Score W/L Notes
11-22-16 Arizona Lutheran Academy * 5:30 PM 30-45 L  
11-30-16 at Phoenix Day School for the Deaf * 5:30 PM 32-21 W  
12-1-16 Arete Prep Academy * 5:30 PM 52-9 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12-2-16 Joy Christian High School   47-22 W  
  Arizona Charter Academy   35-16 W  
  Wickenburg High School   26-20 W  
12-3-16 Gilbert Christian High School   21-26 L  
  St. Johns High School   27-26 W  
12-6-16 at Anthem Prep Academy ** 6:30 PM 54-23 W  
12-8-16 Phoenix Country Day School 5:30 PM 38-36 W  
Chandler Prep New Year's Classic
Host: Chandler Prep Academy
12-28-16 Tempe Prep Academy   48-30 W  
12-29-16 Florence High School   35-46 L  
  Ben Franklin Prep   53-52 W  
12-30-16 San Pasqual Valley High School   50-48 W  
1-3-17 Arizona Charter Academy ** 5:30 PM 35-9 W  
1-5-17 at Horizon Honors High School 5:30 PM 34-28 W  
1-6-17 Salome High School ** 5:30 PM 37-15 W  
1-9-17 Phoenix Christian Prep School 5:30 PM 54-39 W  
1-13-17 at Arizona Charter Academy ** 5:30 PM 36-21 W  
1-17-17 Bagdad High School ** 5:30 PM 49-36 W  
1-20-17 Anthem Prep Academy ** 5:30 PM 39-41 L Jam the Gym
1-23-17 at San Pasqual Valley High School ** 7:00 PM 46-27 W  
1-27-17 at Tohono O'Odham High School ** 5:30 PM 34-20 W  
1-31-17 at Salome High School ** 5:30 PM 39-23 W  
2-2-17 Horizon Honors High School 5:00 PM      
1A West Region Tournament
Host: Valley Lutheran High School
Click here for tournament bracket and results
2-11-17 Arizona Charter Academy 10:00 AM 44-14 W  
  Anthem Prep Academy 5:30 PM 45-39 W Championship Game
AIA State Basketball Tournament
Click here for tournament bracket and results
2-17-17 Grand Canyon High School 10:30 AM 34-20 W Site
2-18-17 Rock Point Community School 3:00 PM 30-55 L Site
 
  Record: 4-13   Division
    3-7   Section
Division IV* Section VI**   5-21   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
12-2-15 at Arete Prep Academy * 5:30 PM 29-41 L  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12-4-15 Bourgade Catholic High School 11:00 AM 9-29 L Site: VLHS
  Immaculate Heart High School 1:15 PM 20-23 L
  Gilbert Christian High School 3:30 PM 17-43 L
12-5-15 Arizona Lutheran Academy 9:00 AM 15-48 L
  Salome High School 2:00 PM 12-33 L
12-7-15 at Gilbert Classical Academy 5:30 PM 29-27 W  
12-9-15 at Tanque Verde High School * 5:30 PM 18-45 L  
12-11-15 at Pusch Ridge Christian Academy * 5:30 PM 6-55 L  
12-14-15 Arizona Lutheran Academy * 6:00 PM 11-46 L  
12-18-15 Scottsdale Prep Academy ** 3:00 PM 32-29 W  
Chandler Prep Basketball Tournament
Host: Chandler Prep Academy
12-28-15 San Pasqual Valley High School 4:30 PM 30-32 L  
12-29-15 Hayden High School 4:30 PM 30-41 L  
12-30-15 Coronado High School 6:00 PM 35-42 L  
1-5-16 Horizon Honors High School ** 5:30 PM 27-52 L  
1-8-16 at Coronado High School ** 5:30 PM 12-38 L  
1-12-16 River Valley High School * 5:30 PM 22-52 L  
1-13-16 North Pointe Prep * 6:30 PM 30-34 L  
1-15-16 ASU Prep Academy ** 5:30 PM 31-6 W  
1-20-16 at Rancho Solano Prep School ** 5:30 PM 27-7 W  
1-22-16 Veritas Prep Academy ** 5:30 PM 24-35 L Jam the Gym
1-25-16 at Joy Christian School * 7:00 PM 37-34 W  
1-27-16 Tempe Prep Academy ** 5:30 PM 24-40 L  
1-29-16 at Chandler Prep Academy ** 7:30 PM 22-40 L  
2-2-16 at Scottsdale Christian Academy ** 7:00 PM 21-69 L  
2-5-16 at Phoenix Country Day School ** 5:30 PM 21-53 L  
 
  Record: 5-11   Division
    3-8   Section
Division IV* Section V**   7-17   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11-25-14 Horizon Honors High School 4:00 PM 22-44 L  
12-2-14 at Thunderbird Adventist Academy * 6:00 PM 35-15 W  
PCDS Desert Classic
Hosted by Phoenix Country Day School
12-5-14 Bourgade Catholic High School 11:00 AM 23-21 W Venue: VLHS
  Estrella Foothills High School 1:15 PM 17-58 L
  Camp Verde High School 3:30 PM 9-56 L
12-6-14 Salome 10:00 AM 25-26 L Venue: VLHS
  Fountain Hills 1:00 PM 22-32 L
12-9-14 Veritas Prep Academy * 6:00 PM 29-33 L  
12-15-14 Arete Prep Academy * 6:00 PM 23-37 L Formerly Mesa Prep
12-19-14 Glendale Prep Academy ** 5:30 PM 21-42 L  
1-8-15 at Arizona Lutheran Academy ** 6:00 PM 11-75 L  
1-12-15 at Chandler Prep Academy * 6:00 PM 22-44 L  
1-15-15 at Gilbert Christian High School ** 6:00 PM 15-72 L  
1-16-15 at Gilbert Classical Academy * 6:00 PM 35-25 W  
1-17-15 Ajo High School ** 2:30 PM 40-10 W  
1-20-15 San Pasqual Valley High School ** 5:00 PM 39-37 W  
1-21-15 ASU Prep Academy 5:00 PM 42-27 W  
1-23-15 at Salome High School ** 6:00 PM 33-24 W  
1-26-15 at Paradise Honors High School ** 6:00 PM 37-58 L  
1-28-15 at Bourgade Catholic High School 6:00 PM 25-39 L  
1-30-15 Arizona Charter Academy ** 5:30 PM 29-30 L  
1-31-15 Antelope Union High School ** 5:30 PM 35-51 L  
2-4-15 at Gila Bend High School ** 6:00 PM 27-48 W  
2-6-15 Phoenix Christian Prep School ** 5:30 PM 23-83 L  
 
  Record: 6-10   Division
    2-9   Section
Division IV* Section V**   8-14   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11/26/13 at Horizon Honors High School 4:00 PM 23-34 L  
12/3/13 Thunderbird Adventist Academy * 6:00 PM 50-4 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12/6/13 Estrella Foothills High School 11:00 AM 13-39 L  
  Salome High School   22-24 L  
12/7/13 Chandler Prep Academy   19-18 W  
  Arizona College Prep   32-15 W  
12/10/13 Veritas Prep Academy * 6:00 PM 54-18 W  
12/16/13 at Mesa Prep Academy * 6:00 PM 36-34 W  
12/20/13 at Glendale Prep Academy ** 5:30 PM 43-30 W  
1/9/14 Arizona Lutheran Academy ** 6:00 PM 26-37 L  
1/13/14 Chandler Prep Academy * 6:00 PM 23-39 L  
1/16/14 Gilbert Christian High School ** 6:00 PM 21-50 L  
1/17/14 Gilbert Classical Academy * 6:00 PM 48-3 W  
1/18/14 at Ajo High School ** 5:30 PM 49-14 W  
1/21/14 at San Pasqual Valley High School ** 5:30 PM 21-39 L  
1/24/14 Salome High School ** 6:00 PM 28-43 L Jam the Gym
1/27/14 Paradise Honors High School ** 6:00 PM 49-58 L  
1/29/14 Bourgade Catholic High School 6:00 PM 25-56 L  
1/31/14 at Arizona Charter Academy ** 5:30 PM 20-33 L  
2/1/14 at Antelope Union High School ** 5:30 PM 28-32 L  
2/5/14 Gila Bend High School ** 6:00 PM 18-20 L  
2/7/14 at Phoenix Christian Prep School ** 5:30 PM 5-63 L  
Head Coach: Theron Jenkins  
  Record: 6-10   Division
    6-10   Section
Division IV* Section I**   9-17   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11/26/12 Rancho Solano Prep ** 5:30 PM 55-15 W  
11/27/12 at Salt River High School ** 7:00 PM 20-59 L  
11/29/12 Phoenix Country Day School ** 5:30 PM 50-55 L  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
11/30/12 Estrella Foothills High School 11:00 AM 28-43 L  
  Gilbert Christian High School 1:30 PM 38-49 L  
  Bourgade Catholic High School 4:00 PM 54-55 L  
12/1/12 Chandler Prep Academy 9:00 AM 31-21 W  
  Salome High School 9:00 AM 22-35 L  
12/3/12 at Bourgade Catholic HIgh School 6:00 PM 51-55 L  
12/4/12 Phoenix Day School for the Deaf ** 5:30 PM 45-7 W  
12/11/12 at Arizona Lutheran Academy ** 6:00 PM 16-48 L  
Cougar Christmas Basketball Tournament
Host: Phoenix Christian Prep School
Click here
for tournament information
12/26/12 Hayden High School 4:00 PM 40-21 W  
12/27/12 McClintock High School 9:00 AM 45-36 W  
12/28/12 NO GAMES SCHEDULED        
12/29/12 Florence High School 3:00 PM 39-47 L  
1/8/13 at Phoenix Day School for the Deaf ** 5:30 PM 49-18 W  
1/10/13 at Phoenix Country Day School ** 5:30 PM 30-54 L  
1/11/13 Arizona Lutheran Academy ** 6:00 PM 28-35 L  
1/15/13 Bourgade Catholic High School 6:00 PM 47-51 L  
1/17/13 Gilbert Christian High School 6:00 PM 37-50 L  
1/18/13 at Salome High School ** 5:30 PM 10-50 L  
1/19/13 Joy Christian High School ** 6:00 PM 25-58 L Jam the Gym
1/22/13 Veritas Prep Academy ** 5:30 PM 46-27 W  
1/24/13 Phoenix Christian High School ** 6:00 PM 44-47 L  
1/25/13 at Rancho Solano Prep School ** 5:30 PM 67-15 W  
1/29/13 at Veritas Prep Academy ** 5:30 PM 38-29 W  
1/31/13 at Phoenix Christian High School ** 6:00 PM 31-64 L Video
Head Coach: Theron Jenkins  
  Record: 8-7   Division
    8-7   Section
Division IV* Section I**   11-18   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11/28/11 at Rancho Solano Prep ** 5:30 PM 33-7 W  
11/29/11 Salt River High School ** 7:00 PM 32-44 L  
12/1/11 at Phoenix Country Day School ** 5:30 PM 39-25 W  
12/5/11 Bourgade Catholic High School 6:00 PM 42-47 L  
12/6/11 at Phx. Day School for the Deaf ** 5:30 PM 40-12 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12/2/11 Rancho Solano Prep 9:00 AM 43-12 W  
  Phoenix Country Day School 12:00 PM 28-32 L  
  Fountain Hills High School 5:00 PM 7-43 L  
12/3/11 Scottsdale Christian Academy 11:00 AM 30-33 L  
  Bourgade Catholic High School 1:00 PM 33-37 L  
12/13/11 Arizona Lutheran Academy ** 6:15 PM 31-55 L  
Cougar Christmas Basketball Tournament
Host: Phoenix Christian High School
12/27/11 McClintock High School 1:20 PM 22-48 L  
  Westwind Prep 5:20 PM 44-32 W  
12/28/11 Camelback High School   42-30 W  
12/29/11 Phoenix Christian High School   33-41 L  
1/6/12 at Arizona Lutheran Academy ** 6:00 PM 24-44 L  
1/10/12 Phoenix Day School for the Deaf * 5:30 PM 40-7 W  
1/12/12 Phoenix Country Day School * 5:30 PM 44-32 W  
1/17/12 at Bourgade Catholic High School 6:00 PM 53-61 L  
1/19/12 at Gilbert Christian High School 5:30 PM 34-58 L  
1/20/12 Salome High School ** 5:30 PM 30-43 L  
1/21/12 at Joy Christian High School ** 4:00 PM 26-63 L  
1/24/12 at Veritas Prep Academy ** 5:30 PM 44-28 W  
1/26/12 at Phoenix Christian High School ** 6:00 PM 37-59 L  
1/27/12 Rancho Solano Prep School ** 5:30 PM 39-6 W Jam the Gym
1/31/12 Veritas Prep Academy ** 5:30 PM 49-33 W  
2/2/12 Phoenix Christian High School ** 6:00 PM 48-54 L  
Division IV Section I Tournament
2/7/12 Joy Christian High School 7:30 PM 51-63 L  
Division IV State Tournament
Click here for tournament bracket and results
2/11/12 Salt River High School 4:30 PM 30-56 L  
Head Coach: Randy Krieger  
  Record: 11-1   Region
1A West Region (Division I* Division II**)   19-13   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
11/30/10 Tempe Prep Academy 5:30 PM 27-47 L  
12/1/10 at Joy Christian ** 5:30 PM 54-53 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12/2/10 North Pointe Prep 9:30 AM 34-40 L  
  San Carlos 3:30 PM 35-55 L  
12/3/10 Tempe Prep 11:00 AM 34-60 L  
  Youngker 2:00 PM 54-31 W  
12/4/10 Mayer 9:30 AM 57-16 W  
12/6/10 at Phoenix Country Day School 5:30 PM 51-46 W  
Round Valley Shootout
Host: Round Valley High School
12/9/10 Safford 3:00 PM 47-76 L  
  Valley Sanders 6:00 PM 45-78 L  
12/10/10 Safford 12:00 PM 39-61 L  
  Blue Ridge   58-62 L Overtime
12/11/10 Thatcher   35-71 L  
12/13/10 at Phoenix Day School for the Deaf * 5:30 PM 55-18 W
12/17/10 at Mogollon 5:30 PM 51-39 W  
12/18/10 at San Pasqual 3:00 PM 62-40 W  
1/4/11 at Bagdad * 5:30 PM 81-20 W  
1/5/11 Phoenix Day School for the Deaf * 5:30 PM 74-4 W  
1/7/11 at Salome * 5:30 PM 39-49 L  
1/11/11 Mingus Mountain ** 6:00 PM 75-12 W  
1/12/11 at Verde Valley ** 5:30 PM 89-12 W  
1/14/11 Orme School ** (JAM THE GYM) 5:30 PM 70-7 W  
1/18/11 Bagdad * 5:30 PM 42-24 W  
1/20/11 at Chandler Prep 6:30 PM 35-29 W  
1/21/11 Salome * 5:30 PM 44-35 W  
1/25/11 San Pasqual * 4:00 PM 60-28 W  
1/27/11 at Mayer ** 5:30 PM 54-21 W  
1/28/11 Gilbert Christian 5:30 PM 35-39 L  
1A West Region Tournament
Click here for tournament bracket and results
2/2/11 Orme 5:30 PM 70-19 W  
2/4/11 Bagdad 5:30 PM 62-26 W  
2/5/11 Salome 5:00 PM 36-56 L #2 Seed
1A State Basketball Tournament
Click here for tournament bracket and results
2/11/11 St. Augistine 12:00 PM 32-38 L  
Head Coach: Kerry Kern  
  Record: 12-1   Region
1A West Region (Division I* Division II**)   25-8   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
12/1/09 at Tempe Prep Academy 5:30 PM 36-24 W  
12/2/09 Joy Christian ** 5:30 PM 50-29 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12/3/09 Mayer 9:00 AM 42-8 W  
  Youngker 3:00 PM 55-19 W  
12/4/09 Chandler Prep 11:00 AM 39-36 W  
  Scottsdale Christian 6:30 PM 32-58 L  
12/5/09 Gila Bend 11:00 AM 44-58 L  
12/7/09 Phoenix Country Day School 6:30 PM 59-37 W  
129/09 San Pasqual * 5:30 PM 55-22 W  
Tombstone Tournament
Host: Tombstone High School
12/10/09 Sabino 12:30 PM 27-46 L  
12/11/09 Patagonia 9:30 AM 39-18 W  
  St. Augustine Catholic 4:00 PM 47-25 W  
12/12/09 Cholla 8:30 AM 29-55 L  
  San Simon   55-22 W  
12/15/09 Phoenix Day School for the Deaf * 5:30 PM 39-29 W  
12/18/09 Mogollon 5:30 PM 33-26 W  
1/5/10 Bagdad * 5:30 PM 46-25 W  
1/6/10 at Phoenix Day School for the Deaf * 5:30 PM 44-26 W  
1/8/10 Salome * 5:30 PM 28-36 L  
1/12/10 MIngus Mountain Academy ** 2:30 PM 70-7 W  
1/13/10 Verde Valley School ** 4:00 PM 54-9 W  
1/16/10 at Orme ** 3:00 PM 65-24 W  
1/19/10 at Bagdad * 5:30 PM 48-16 W  
1/21/10 Chandler Prep 6:30 PM 43-38 W  
1/25/10 at Salome * 5:30 PM 47-44 W  
1/26/10 at San Pasqual * 5:30 PM 40-15 W  
1/28/10 at Gilbert Christian 5:30 PM 26-33 L  
1/29/10 Mayer ** (Jam the Gym) 5:30 PM 55-12 W  
1A West Region Girls Basketball Tournament
Click here for Tournament bracket and results
2/3/10 Verde Valley 5:30 PM 64-8 W  
2/5/10 Bagdad 5:30 PM 51-18 W  
2/6/10 Salome 5:00 PM 29-44 L Championship Game
1A State Girls Basketball Tournament
Click here for Tournament bracket and results
2/12/10 St. David 3:00 PM 47-28 W  
2/13/10 Salt River 7:00 PM 56-70 L  
Head Coach: Kerry Kern  
  Record: 6-5   Region
1A West Region*   12-12   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
12/2/08 Phoenix Country Day School 6:30 PM 45-29 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12/4/08 Mayer 9:30 AM 56-22 W  
  Pusch Ridge Christian 6:30 PM 21-38 L  
12/5/08 Santa Fe Christian 12:30 PM 16-57 L  
  Scottsdale Christian 3:30 PM 29-34 L  
12/6/08 Tempe Prep 8:00 AM 31-38 L  
Mogollon Girls Classic
Host: Mogollon High School
12/12/08 Fort Thomas   33-66 L  
  Cibecue   42-25 W  
12/13/08 Beaver Dam   33-8 W  
  Northland Prep   38-28 W  
12/15/08 at Verde Valley * 6:30 PM 37-8 W  
1/6/09 Bagdad 5:30 PM 30-12 W  
1/7/09 at Phoenix Day School for the Deaf * 5:30 PM 28-33 L Overtime
1/9/09 at Veritas Prep * 5:30 PM 50-22 W  
1/17/09 Orme * 4:00 PM 60-36 W  
1/20/09 Salome * 5:30 PM 35-45 L  
1/23/09 at Bagdad * 5:30 PM 48-25 W  
1/27/09 at Mayer * 5:30 PM 45-35 W  
1/30/09 Salt River * 5:30 PM 33-57 L  
1/31/09 at Salome 4:00 PM 38-53 L  
2/3/09 at Tempe Prep * 5:30 PM 44-57 L  
2/6/09 Surrey Garden * 5:30 PM 34-41 L  
2/7/09 San Pasqual * 6:00 PM 61-39 W  
1A West Region Girls Basketball Tournament
Click here
for tournament bracket/results
2/11/09 Salt River 6:00 PM 26-54 L  
Head Coach: Kerry Kern  
  Record: 5-6   Region
1A West Region*   10-17   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
11/27/07 Phoenix Country Day School 6:30 PM 48-41 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
11/29/07 Orme 9:30 AM 43-23 W  
  Santa Fe Christian 3:30 PM 28-53 L  
11/30/07 Bourgade Catholic 12:30 PM 24-41 L  
  Veritas Prep 3:30 PM 29-25 W  
12/1/07 Joseph City 9:30 AM 21-40 L  
12/4/07 at Thunderbird Academy 4:30 PM 33-22 W  
Round Valley Shootout
Host: Round Valley High School
12/6/07 Blue Ridge 10:30 AM 30-32 L  
  Payson 7:30 PM 22-57 L  
12/7/07 Round Valley 9:00 AM 29-69 L  
  Camp Verde 6:00 PM 20-68 L  
12/11/07 Phoenix Day School/Deaf* 5:30 PM 32-25 W  
12/12/07 Veritas Prep* 5:30 PM 32-28 W  
12/14/07 at Tempe Prep 5:30 PM 37-53 L  
12/15/07 at Bagdad 4:00 PM 29-34 L  
12/17/07 Verde Valley* 5:30 PM 40-9 W  
12/21/07 Surrey Garden 5:30 PM 24-53 L  
1/12/08 at Orme* 4:00 PM 36-51 L  
1/15/08 at Salome* 5:30 PM 40-48 L Overtime
1/18/08 Bagdad* 5:30 PM 17-38 L  
1/22/08 Mayer* 5:30 PM 38-32 W  
1/25/08 at Salt River* 5:30 PM 40-21 W  
1/26/08 Salome 4:00 PM 29-26 W  
1/29/08 Tempe Prep* 6:30 PM 35-38 L  
1/31/08 at Surrey Garden* 5:30 PM 33-62 L  
2/2/08 at San Pasqual* 4:00 PM 28-35 L  
1A West Region Basketball Tournament
Click here
for tournament bracket/results
2/6/08 Tempe Prep 3:00 PM 46-55 L  
Head Coach: Cindy Kirk