Valley Lutheran High School Facebook Twitter Instagram YouTube Email
Varsity Boys Basketball
1A Conference West Region  
For Standings & Rankings: *Freedom (Conference/Non-Conference) **Region  



Date Opponent Time Score W/L Notes
11-22-16 Arizona Lutheran Academy * 7:00 PM 53-50 W  
Panthers Hoops Classic
Host: Paradise Honors High School
11-23-16 Arizona College Prep Academy 3:30 PM 58-49 W  
11-25-16 Coronado High School 3:00 PM 52-54 L  
11-26-16 ASU Prep Academy 3:00 PM 69-32 W  
11-30-16 at Phoenix Day School for the Deaf * 7:00 PM 78-21 W  
12-1-16 Arete Prep Academy * 7:00 PM 73-49 W  
12-6-16 at Anthem Prep Academy * 8:00 PM 73-40 W  
12-8-16 Phoenix Country Day School * 7:00 PM 57-50 W  
Raising Cane's Rancho Solano Classic
Host: Rancho Solano Prep School
12-28-16 Christian 9:00 AM 47-52 L  
  Gilbert Classical Academy 3:00 PM 78-53 W  
12-29-16 Arizona Lutheran Academy 11:30 AM 60-33 W  
  NFL YET Prep 2:30 PM 57-61 L  
12-30-16 Gilbert Classical Academy 11:30 AM 63-61 W  
1-3-17 Arizona Charter Academy * 7:00 PM 67-46 W  
1-5-17 at Horizon Honors High School 7:00 PM 75-82 L  
1-6-17 Salome High School ** 7:00 PM 61-29 W Cade Mousel
1-9-17 Phoenix Christian Prep School 7:00 PM 56-53 W  
1-13-17 at Arizona Charter Academy ** 7:00 PM 64-49 W  
1-17-17 Bagdad High School ** 7:00 PM 81-28 W  
1-18-17 North Phoenix Prep Academy * 5:00 PM 69-30 W  
1-20-17 Anthem Prep Academy ** 7:00 PM 67-56 W Jam the Gym
1-23-17 at San Pasqual Valley High School ** 5:30 PM 82-55 W  
1-27-17 at Tohono O'Odham High School ** 7:00 PM 81-69 W  
1-31-17 at Salome High School ** 7:00 PM 70-51 W  
2-3-17 Telesis Prep Academy ** 7:00 PM 69-32 W  
1A West Region Tournament
Host: Valley Lutheran High School
Click here for tournament bracket and results
2-11-17 Arizona Charter Academy 1:00 PM 63-58 W Overtime
2-11-17 Bagdad High School 7:00PM 66-37 W Championship Game
AIA 1A State Basketball Tournament
Click here for tournament bracket and results
2-17-17 El Capitan High School 9:00 AM 60-52 W Site
2-18-17 St. David High School 9:00 AM 57-56 W Site | Overtime
2-24-17 The Gregory School 3:00 PM 50-61 L Site
 
  Record: 7-10   Division
    3-4   Section
Division IV* Section VI**   12-15   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
12-2-15 at Arete Prep Academy * 7:00 PM 77-23 W  
12-7-15 at Gilbert Classical Academy * 7:00 PM 71-50 W  
12-9-15 at Tanque Verde High School * 7:00 PM 46-38 W  
12-11-15 at Pusch Ridge Christian Academy * 7:00 PM 45-60 L  
12-14-15 Arizona Lutheran Academy * 7:30 PM 34-70 L  
12-18-15 Trivium Prep Academy * 4:30 PM 67-58 W  
Holiday Hoops Basketball Tournament
Host: Phoenix Christian Prep School
12-28-15 North Pointe Prep Academy 11:00 AM 31-34 L Pool Play
  Tempe Prep Academy 3:00 PM 65-31 W
12-29-15 Phoenix Christian Prep School 10:00 AM 39-18 W
  Camp Verde High School 4:00 PM 60-57 W
12-30-15 Casa Grande Union High School 9:00 AM 44-65 L Bracket Play
St. Johns Holiday Invitational
Host: St. Johns High School
1-1-16 Alchesay High School 12:00 PM 67-72 L  
  Joseph City High School 3:00 PM 77-47 W  
1-2-16 St. Johns High School 1:30 PM 57-72 L  
  Round Valley High School 6:00 PM 52-57 L  
1-5-16 Horizon Honors High School ** 7:00 PM 50-62 L  
1-8-16 at Coronado High School ** 7:00 PM 65-68 L  
1-12-16 River Valley High School * 7:00 PM 49-59 L  
1-14-16 at Apache Junction High School * 7:00 PM 37-63 L  
1-15-16 ASU Prep Academy ** 7:00 PM 58-54 W  
1-20-16 at Rancho Solano Prep School ** 7:00 PM 55-36 W  
1-22-16 Thatcher High School * 7:00 PM 42-52 L Jam the Gym
1-27-16 Tempe Prep Academy ** 7:00 PM 92-56 W  
1-29-16 at Chandler Prep Academy ** 6:00 PM 50-75 L  
2-1-16 Mayer High School 7:00 PM 68-63 W  
2-4-16 at Phoenix Christian Prep School * 7:00 PM 51-57 L  
2-5-16 at Phoenix Country Day School ** 7:00 PM 37-68 L  
Division IV Section VI Tournament
Site: Rancho Solano Prep School
2-10-16 Horizon Honors High School 5:15 PM 44-52 L  
 
  Record: 9-9   Division
    7-5   Section
Division IV* Section V**   15-13   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11-25-14 Rancho Solano Prep School * 7:00 PM 75-59 W  
12-2-14 at Thunderbird Adventist Academy * 7:30 PM 69-39 W  
12-9-14 Veritas Prep Academy * 7:30 PM 61-72 L  
12-15-14 Arete Prep Academy * 7:30 PM 49-50 L Formerly Mesa Prep
12-19-14 Glendale Prep Academy ** 7:00 PM 43-52 L  
Holiday Hoops Boys Basketball Tournament
Hosted by Phoenix Christian Prep School
12-29-14 Seligman High School 1:00 PM 63-42 W  
  Arizona Charter Academy 4:00 PM 37-62 L  
12-30-14 Phoenix Christian Prep School 4:00 PM 78-37 W  
12-31-14 North Pointe Prep 12:00 PM 63-51 W  
St. Johns Holiday Invitational
Hosted by St. Johns High School
1-2-15 Tuba City High School 1:30 PM 30-62 L  
  San Luis High School 4:30 PM 64-53 W  
1-3-15 Williams High School 9:00 AM 85-54 W Video
  St. Johns High School 12:00 PM 39-50 L  
  Mogollon High School 4:30 PM 60-59 W  
1-8-15 at Arizona Lutheran Academy ** 7:30 PM 17-65 L  
1-12-15 at Phoenix Country Day School * 7:00 PM 43-98 L  
1-16-15 Bourgade Catholic High School ** 5:30 PM 54-51 W Video
1-17-15 Ajo High School ** 4:00 PM 74-45 W  
1-20-15 San Pasqual Valley High School ** 6:30 PM 70-43 W  
1-21-15 ASU Prep Academy 6:30 PM 29-37 L  
1-23-15 at Salome High School ** 7:30 PM 58-27 W  
1-26-15 at Paradise Honors High School ** 7:30 PM 59-63 L  
1-30-15 Arizona Charter Academy ** 7:00 PM 42-40 W Jam the Gym
1-31-15 Antelope Union High School ** 7:00 PM 54-52 W  
2-2-15 at Tempe Prep Academy * 6:00 PM 32-40 L Venue
2-4-15 at Gila Bend High School ** 7:30 PM 61-65 L Note
2-6-15 Phoenix Christian Prep School ** 7:00 PM 76-31 W  
Division IV Section V Tournament
Click here for tournament bracket and results
2-11-15 Arizona Lutheran Academy 7:00 PM 48-62 L Venue
 
  Record: 6-12   Division
    4-8   Section
Division IV* Section V**   7-20   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11/26/13 at Rancho Solano Prep * 7:00 PM 73-28 W  
12/3/13 Thunderbird Adventist Academy * 7:30 PM 74-46 W  
Round Valley Roundball Shootout
Host: Round Valley High School
12/5/13 El Paso High School 3:00 PM 47-59 L  
  Round Valley High School 7:30 PM 52-63 L  
12/6/13 Mogollon High School 10:30 AM 55-54 W  
  Show Low High School 7:30 PM 31-73 L  
12/7/13 Thatcher High School 9:00 AM 44-75 L  
12/10/13 at Veritas Prep Academy * 7:30 PM 60-62 L  
12/16/13 at Mesa Prep Academy * 7:30 PM 53-64 L  
12/20/13 at Glendale Prep Academy ** 7:00 PM 59-49 W  
Cougar Christmas Basketball Tournament
Host: Phoenix Christian Prep School
12/26/13 Catalina Magnet High School 11:40 AM 34-59 L  
12/27/13 Mingus Union High School 9:20 AM 31-59 L  
  Tempe Prep Academy 4:00 PM 37-64 L  
12/28/13 Phoenix Christian Prep School 8:00 AM 28-43 L  
1/9/14 Arizona Lutheran Academy ** 7:30 PM 39-69 L  
1/13/14 Phoenix Country Day School * 7:30 PM 47-69 L  
1/17/14 at Bourgade Catholic High School ** 6:00 PM 34-47 L  
1/18/14 at Ajo High School ** 7:00 PM 52-43 W  
1/21/14 at San Pasqual Valley High School ** 7:00 PM 56-49 W  
1/24/14 Salome High School ** 7:30 PM 33-35 L Jam the Gym
1/27/14 Paradise Honors High School ** 7:30 PM 61-45 W Note | Video
1/29/14 Bourgade Catholic High School ** 7:30 PM 35-53 L  
1/31/14 at Arizona Charter Academy ** 7:00 PM 47-80 L  
2/1/14 at Antelope Union High School ** 7:00 PM 59-86 L  
2/3/14 Tempe Prep Academy * 6:00 PM 35-70 L  
2/5/14 Gila Bend High School ** 7:30 PM 54-62 L  
2/7/14 at Phoenix Christian Prep School ** 7:00 PM 27-65 L  
Head Coach: Bob Koehne Click here to view season highlight video (Courtesy of Jim Arwood)
  Record: 6-4   Division
    6-4   Section
Division IV* Section I**   12-11   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11/26/12 Rancho Solano Prep ** 7:00 PM 56-38 W/F Loss by forfeit
11/29/12 Phoenix Country Day School ** 7:00 PM 55-32 W  
12/3/12 at Bourgade Catholic High School 7:30 PM 40-53 L  
12/4/12 Phx. Day School for the Deaf ** 7:00 PM 29-66 W/F Loss by forfeit
Round Valley Roundball Shootout
Host: Round Valley High School
12/6/12 Show Low High School 12:00 PM 56-51 W Buzzer-beater - Video
  Thatcher High School 7:30 PM 37-57 L  
12/7/12 St. Johns High School 1:90 PM 56-46 W  
  Alchesay High School 7:30 PM 49-55 L  
12/8/12 Silver High School 12:00 PM 43-33 W  
12/11/12 at Arizona Lutheran Academy ** 7:30 PM 63-20 W/F Loss by forfeit
Cougar Christmas Basketball Tournament
Host: Phoenix Christian Prep School
Click here for tournament information
12/26/12 Ray High School 6:40 PM 55-56 L  
12/27/12 Veritas Prep Academy 10:20 AM 55-51 W  
12/28/12 San Tan Foothill High School 12:00 PM 62-8 W  
  Hayden High School 5:40 PM 61-28 W  
12/29/12 Horizon Honors High School 10:40 AM 48-44 W  
  Phoenix Christian 4:30 PM 31-37 L Championship Game
1/7/13 Paradise Honors High School ** 6:30 PM 56-24 W  
1/8/13 at Phx. Day School for the Deaf ** 7:00 PM 74-23 W  
1/10/13 at Phoenix Country Day School ** 7:00 PM 59-46 W/F Loss by forfeit
1/11/13 Arizona Lutheran Academy ** 7:30 PM 52-62 L  
1/15/13 Bourgade Catholic High School 7:30 PM 52-55 L  
1/17/13 Gilbert Christian High School 7:30 PM 20-55 L  
1/19/13 Joy Christian High School ** 7:30 PM 38-80 L Jam the Gym
1/22/13 Veritas Prep Academy ** 7:00 PM 59-47 W/F Loss by forfeit
1/24/13 Phoenix Christian High School ** 7:30 PM 47-41 W  
1/25/13 at Rancho Solano Prep ** 7:00 PM 45-35 W Senior Night
1/29/13 at Veritas Prep Academy ** 7:00 PM 72-55 W Video
1/31/13 at Phoenix Christian High School ** 7:30 PM 40-41 L Overtime
2/1/13 at Chandler Prep Academy ** 5:30 PM 47-55 L  
Division IV Section I Tournament
2/6/13 Arizona Lutheran Academy 7:30 PM 37-50 L  
Division IV State Tournament
2/15/13 Hayden High School 3:00 PM 57-42 W  
2/16/13 Joy Christian High School 4:30 PM 37-66 L  
Head Coach: Bob Koehne  
  Record: 8-8   Division
    8-8   Section
Division IV* Section I**   17-12   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
11/28/11 at Rancho Solano Prep ** 7:00 PM 74-20 W  
12/1/11 at Phoenix Country Day School ** 7:00 PM 37-47 L  
12/5/11 Bourgade Catholic High School 7:30 PM 59-57 W  
12/6/11 at Phoenix Day School for the Deaf ** 7:00 PM 58-25 W  
Round Valley Rounbball Shootout
Host: Round Valley High School
12/8/11 Morenci HIgh School 1:30 PM 55-54 W  
  Ysleta High School 6:00 PM 27-43 L  
12/9/11 Holbrook High School 3:00 PM 51-53 L Overtime
  Show Low High School 7:30 PM 42-32 W  
12/10/11 Silver High School 10:30 AM 28-35 L  
  Thatcher High School 1:30 PM 41-45 L  
12/13/11 Arizona Lutheran Academy ** 7:45 PM 46-41 W  
St. Michael Winter Classic
Host: St. Michael High School
Tournament site: Window Rock Sports Center
Click here for bracket
12/28/11 Red Mesa High School 4:30 PM 52-34 W  
12/29/11 Gallup Catholic High School 4:30 PM 56-51 W  
12/30/11 Pinon HIgh School 7:30 PM 46-50 L Championship Game
1/6/12 at Arizona Lutheran Academy ** 7:30 PM 41-61 L  
1/10/12 Phoenix Day School for the Deaf ** 7:00 PM 67-21 W  
1/12/12 Phoenix Country Day School ** 7:00 PM 45-52 L  
1/17/12 at Bourgade Catholic High School 7:30 PM 52-37 W  
1/19/12 at Gilbert Christian High School 7:00 PM 33-76 L  
1/21/12 at Joy Christian ** 5:30 PM 69-53 W  
1/24/12 at Veritas Prep Academy ** 7:00 PM 68-53 W  
1/26/12 at Phoenix Christian High School ** 7:30 PM 45-48 L  
1/27/12 Rancho Solano Prep ** 7:00 PM 58-38 W Jam the Gym
1/31/12 Veritas Prep Academy ** 7:00 PM 61-35 W  
2/2/12 Phoenix Christian High School ** 7:30 PM 48-37 W  
2/3/12 Chandler Prep Academy ** 5:30 PM 40-36 W  
Division IV Section I Tournament
2/7/12 Scottsdale Prep Academy 3:00 PM 53-45 W  
2/8/12 Yuma Catholic High School 6:00 PM 43-56 L  
Division IV State Tournament
Click here for tournament bracket and results
Tournament site: Prescott Valley Event Center
2/18/12 Veritas Prep Academy 9:00 AM 66-55 W  
2/23/12 Phoenix Country Day School 4:30 PM 30-34 L  
Head Coach: Bob Koehne  
  Record: 11-1   Region
1A West Region (Division I* Division II**)   23-9   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
11/30/10 Tempe Prep Academy 7:00 PM 54-41 W
12/1/10 at Joy Christian ** 7:00 PM 69-29 W
12/6/10 at Phoenix Country Day School 7:00 PM 64-51 W
Round Valley Roundball Shootout
Host: Round Valley High School
12/9/10 Thatcher High School 3:00 PM 20-55 L  
  St. John's High School 7:30 PM 62-67 L  
12/10/10 Show Low High School 10:30 AM 63-35 W  
  Silver High School 4:30 PM 48-43 W  
12/11/10 Ysleta High School 10:30 AM 56-54 W Note
  Round Valley High School 4:30 PM 67-56 W Championship | Note
12/13/10 at Phx. Day School for the Deaf * 7:00 PM 53-26 W  
12/18/10 at San Pasqual * 4:30 PM 76-48 W  
Great Desert Shootout
Host: Cactus Shadows High School
12/28/10 North Pointe Prep 10:00 AM 55-41 W  
  Casa Grande High School 4:00 PM 50-63 L  
12/29/10 Westview High School 10:00 AM 46-65 L  
12/30/10 Combs High School 10:00 AM 56-42 W  
  Canyon del Oro High School 1:00 PM 57-61 L  
1/4/11 at Bagdad * 7:00 PM 48-25 W  
1/5/11 Phx. Day School for the Deaf * 7:00 PM 48-25 W  
1/7/11 at Salome * 7:00 PM 55-21 W  
1/12/11 at Verde Valley ** 7:00 PM 65-34 W  
1/14/11 Orme School ** 7:00 PM 34-42 L Jam the Gym
1/18/11 Bagdad * 7:00 PM 51-27 W  
1/20/11 at Chandler Prep 7:00 PM 47-38 W  
1/21/11 Salome * 7:00 PM 61-38 W  
1/25/11 San Pasqual * 5:30 PM 56-33 W  
1/27/11 at Mayer ** 7:00 PM 64-26 W  
1/28/11 Gilbert Christian 7:00 PM 55-69 L  
1A West Region Tournament
Click here for tournament bracket and results
2/2/11 Verde Valley 7:00 PM 79-30 W  
2/4/11 Joy Christian 4:00 PM 50-43 W  
2/5/11 Orme 7:00 PM 38-55 L  
1A State Basketball Tournament
Click here for tournament bracket and results
2/11/11 St. David 1:30 PM 51-32 W  
2/12/11 Gilbert Christian 7:00 PM 48-66 L Note
Head Coach: Bob Koehne  
  Record: 12-1   Region
1A West Region (Division I* Division II**)   27-6   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
12/1/09 at Tempe Prep Academy 7:00 PM 71-38 W  
12/2/09 Joy Christian ** 7:00 PM 62-30 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12/3/09 Mayer 10:30 AM 79-53 W  
  Phoenix Christian 4:30 PM 56-64 L  
12/4/09 Phoenix Country Day 8:00 AM 46-40 W  
  Westwind Prep 5:00 PM 44-71 L  
12/5/09 Phoenix Christian 11:00 AM 66-54 W  
12/7/09 Phoenix Country Day School 8:00 PM 50-42 W  
129/09 San Pasqual * 7:00 PM 72-33 W  
Round Valley Roundball Shootout
Host: Round Valley High School
12/10/09 Valley Sanders 4:30 PM 78-38 W  
  Rough Rock 9:00 PM 84-30 W  
12/11/09 El Paso 1:30 PM 49-31 W  
  Holbrook 7:30 PM 47-55 L  
12/12/09 Safford 10:30 AM 47-64 L  
12/15/09 Phoenix Day School for the Deaf * 7:00 PM 84-30 W  
1/5/10 Bagdad * 7:00 PM 73-42 W  
1/6/10 at Phoenix Day School for the Deaf * 7:00 PM 63-16 W  
1/8/10 Salome * 7:00 PM 67-28 W  
1/13/10 Verde Valley School ** 5:30 PM 72-18 W  
1/16/10 at Orme ** 4:30 PM 56-50 W Note
1/19/10 at Bagdad * 7:00 PM 67-34 W  
1/21/10 Chandler Prep 8:00 PM 38-15 W Note
1/25/10 at Salome * 7:00 PM 77-18 W  
1/26/10 at San Pasqual * 7:00 PM 76-20 W  
1/27/10 at Duncan 7:00 PM     CANCELLED
1/28/10 at Gilbert Christian ** 7:00 PM 46-62 L  
1/29/10 Mayer ** 7:00 PM 75-48 W Jam the Gym
1A West Region Basketball Tournament
Click here for Tournament bracket and results
2/3/10 Verde Valley 7:00 PM 71-30 W  
2/5/10 Joy Christian 7:00 PM 73-22 W  
2/6/10 Orme 7:00 PM 74-47 W Championship Game
1A State Basketball Tournament
Click here for Tournament bracket and results
2/12/10 St. David 4:30 PM 69-23 W  
2/13/10 Duncan 5:15 PM 54-38 W  
2/19/10 St. Michael 6:15 PM 69-48 W  
2/20/10 Gilbert Christian 7:00 PM 34-51 L Championship Game
Head Coach: Bob Koehne  
  Record: 10-1   Region
1A West Region*   24-9   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
12/2/08 at Phoenix Country Day 8:00 PM 58-19 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
12/4/08 Mayer 8:00 AM 66-47 W  
  Pusch Ridge Christian 3:30 PM 51-48 W  
12/5/08 Bourgade Catholic 9:30 AM 64-58 W  
  Phoenix Country Day 5:00 PM 39-57 L  
  Denver Lutheran 7:00 PM 47-81 L Note
12/6/08 Pusch Ridge Christian 11:00 AM 56-54 W Overtime
Round Valley Roundball Shootout
Host: Round Valley High School
12/11/08 Thatcher 1:30 PM 43-58 L  
  Rough Rock 9:00 PM 79-29 W  
12/12/08 Hopi 3:00 PM 54-49 W  
  Safford 9:00 PM 53-60 L  
12/13/08 Valley (Sanders) 12:00 PM 64-73 L  
12/15/08 at Verde Valley 8:00 PM 61-41 W  
12/20/08 Lutheran North (Houston) 7:00 PM 69-50 W  
1/6/09 Bagdad 7:00 PM 64-47 W  
1/7/09 at Phoenix Day School for the Deaf * 7:00 PM 53-27 W  
1/9/09 at Veritas Prep * 7:00 PM 58-51 W  
1/13/09 at St. Paul's Academy * 5:30 PM 75-34 W  
1/16/09 at St. Gregory 7:00 PM 28-62 L  
1/17/09 Orme * 5:30 PM 60-32 W  
1/20/09 Salome * 7:00 PM 56-19 W  
1/23/09 at Bagdad * 7:00 PM 69-27 W  
1/27/09 at Mayer * 7:00 PM 55-64 L  
1/30/09 Salt River * 7:00 PM 70-42 W  
1/31/09 at Salome 5:30 PM 58-42 W  
2/3/09 at Tempe Prep * 7:00 PM 48-44 W  
2/6/09 Surrey Garden * 7:00 PM 76-73 W Jam the Gym
2/7/09 San Pasqual * 4:30 PM 86-31 W  
1A West Region Basketball Tournament
Click here for tournament bracket/results
2/11/09 Phoenix Day School for the Deaf 7:00 PM 57-35 W  
2/13/09 Mayer 7:00 PM 69-80 L  
2/14/09 Veritas Prep 3:00 PM 59-33 W  
1A Boys Basketball Tournament
Click here for tournament bracket/results
2/18/09 Fort Thomas 6:00 PM 70-57 W  
2/19/09 St. Gregory 7:30 PM 37-39 L  
Head Coach: Chuck Oliver  
  Record: 11-1   Region
1A West Region*   27-6   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
11/27/07 Phoenix Country Day School 8:00 PM 55-31 W  
PCDS Desert Classic
Host: Phoenix Country Day School
11/29/07 Orme 8:00 AM 80-41 W  
  Capistrano Valley Christian 5:00 PM 45-47 L  
11/30/07 Bourgade Catholic 12:30 PM 65-28 W  
  Pusch Ridge Christian 6:30 PM 61-42 W  
12/1/07 Capsitrano Valley Christian 2:00 PM 42-53 L  
Round Valley Roundball Shootout
Host: Round Valley High School
12/6/07 Camp Verde 12:00 PM 50-38 W  
  Hopi 3:00 PM 76-45 W  
12/7/07 Mogollon 9:00 AM 47-44 W  
  Round Valley 3:00 PM 68-57 W  
12/8/07 Holbrook 12:00 PM 55-40 W  
  Safford 7:30 PM 39-52 L Championship Game
12/11/07 Phoenix Day School/Deaf * 7:00 PM 78-23 W  
12/12/07 Veritas Prep* 7:00 PM 60-45 W  
12/14/07 at Tempe Prep 7:00 PM 60-41 W  
12/15/07 at Bagdad 5:30 PM 56-45 W  
12/17/07 Verde Valley* 7:00 PM 75-35 W  
12/21/07 Surrey Garden 7:00 PM 57-52 W  
1/11/08 St. Paul's* 4:30 PM 83-27 W  
1/12/08 at Orme* 5:30 PM 49-58 L  
1/15/08 at Salome* 7:00 PM 82-16 W  
1/17/08 St. Gregory Prep 7:00 PM 56-33 W  
1/18/08 Bagdad* 7:00 PM 71-33 W  
1/22/08 Mayer* 7:00 PM 54-48 W  
1/25/08 at Salt River* 7:00 PM 56-45 W  
1/26/08 Salome 5:30 PM 76-24 W  
1/29/08 Tempe Prep* 8:00 PM 54-53 W  
1/31/08 at Surrey Garden* 7:00 PM 53-50 W  
2/2/08 at San Pasqual* 5:30 PM 84-44 W  
1A West Region Basketball Tournament
Click here for tournament bracket/results
2/6/08 San Pasqual 7:00 PM 73-37 W  
2/8/08 Orme 6:00 PM 46-48 L  
2/9/08 Salt River 2:00 PM 72-49 W  
1A State Basketball Tournament
Click here for tournament bracket/results
2/13/08 Ft. Thomas 7:30 PM 46-50 L  
Head Coach: Chuck Oliver