Valley Lutheran High School Facebook Twitter Instagram YouTube Email
Girls Tennis
Division III Section V  
For Standings & Rankings: *Freedom (Conference/Non-Conference) **Region  


Date Opponent Time Score W/L Notes
3-10-17 at Chandler Prep Academy * 4:00 PM 0-9 L Site
3-13-17 Gilbert Christian High School * 3:30 PM 7-2 W  
3-15-17 at Phoenix Country Day School * 3:30 PM 1-8 L Site
3-16-17 at Bourgade Catholic High School * 3:30 PM 0-9 L Site
3-28-17 Paradise Honors High School * 3:30 PM 0-9 L  
3-30-17 at Fountain Hills High School ** 2:00 PM 0-9 L Site
3-31-17 at Northwest Christian High School * 3:30 PM 0-9 L Site
4-4-17 at Arizona College Prep Academy ** 3:30 PM 0-9 L Site
4-7-17 Rancho Solano Prep School ** 3:30 PM 0-4 L  
4-10-17 Veritas Prep Academy ** 3:30 PM 4-3 W  
4-11-17 at Gilbert Christian High School * 3:30 PM 4-5 L Site
4-12-17 Scottsdale Prep Academy ** 3:30 PM 0-9 L  
AIA State Championship - Girls Singles
Click here for bracket and results
Site: Paseo Racquet Center
Kelly Black
4-21-17 Bye 8:30 AM      
  Scottsdale Prep Academy-A. Nysather 3:00 PM 0-2 L  
AIA State Championship - Girls Doubles
Click here for bracket and results
Site: Paseo Racquet Center
Ali Abbott & Casey Faulkner
4-21-17 Bye 10:00 AM      
  Catalina Magnet School 4:30 PM 0-2 L  
Head Coach: Daniel Parsons  
  Record: 3-11   Division
    3-4   Section
Division III* Section VII**   3-11   Overall



Date Opponent Time Score W/L Note
2-25-16 at Scottsdale Christian Academy ** 3:30 PM 6-3 W  
3-15-16 at Scottsdale Prep Academy ** 3:30 PM 1-8 L  
3-21-16 Northland Prep Academy * 3:30 PM 2-7 L Venue
3-22-16 Veritas Prep Academy * 3:30 PM 4-5 L  
3-24-16 Northwest Christian Academy * 3:30 PM 1-8 L  
3-28-16 at Paradise Valley High School ** 3:30 PM 1-8 L  
3-31-16 at Rancho Solano Prep School ** 3:30 PM 6-3 W  
4-1-16 Fountain Hills High School ** 3:30 PM 3-6 L  
4-4-16 at Gilbert Classical Academy * 3:30 PM 2-7 L Venue
4-8-16 Bourgade Catholic HighSchool ** 3:30 PM 5-4 W  
4-12-16 Arizona College Prep * 3:30 PM 0-9 L  
4-14-16 at Cortez High School ** 3:30 PM 1-8 L  
4-19-16 Betty H. Fairfax High School * 3:30 PM 1-8 L  
4-15-16 at Paradise Honors High School * 3:30 PM 0-9 L Venue
Division III State Singles Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
  Calli Stewart        
4/22/16 Halliburt - Sahuarita 8:15 AM 2-1 W  
  Fitzsimmons - Walden Grove 3:00 PM 0-2 L  
Division III State Doubles Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here or tournament bracket/results
  Kelley Black/Danielle Betancourt        
4/22/16 Barrameda/Nelson - Shadow Mountain 1:30 PM 0-2 L  
Head Coach: Danica Dunn  
  Record: 6-6   Division
    4-3   Section
Division III* Section III**   6-8   Overall



Date Opponent Time Score W/L Note
3-16-15 Veritas Prep Academy * 3:30 PM     Cancelled
3-20-15 at Chandler Prep Academy * 3:30 PM 2-7 L  
3-24-15 at Estrella Foothills High School ** 3:30 PM 0-9 L  
3-26-15 at St.Mary's High School ** 3:30 PM 8-1 W  
3-27-15 Paradise Honors High School ** 3:30 PM 5-4 W  
3-31-15 Phoenix Christian Prep School ** 3:30 PM 6-3 W  
4-2-15 at Cortez High School ** 3:30 PM 4-5 L  
4-8-15 at Scottsdale Christian Academy * 3:30 PM 0-9 L  
4-9-15 at Buckeye Union High School ** 3:30 PM 0-9 L  
4-10-15 Antelope Union High School ** 3:30 PM 7-2 W  
4-15-15 at Rancho Solano Prep School * 3:30 PM 5-4 W  
4-20-15 at Phoenix Country Day School * 3:30 PM 1-8 L  
4-21-15 Bourgade Catholic High School ** 3:30 PM 5-4 W  
Division III State Singles Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
  Danielle Betancourt        
4/24/15 Puga - Antelope Union 8:30 AM 0-2 L  
Division III State Doubles Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here or tournament bracket/results
  Kelley Black/Chelsea Wolf        
4/24/15 Hackett/Williams - Safford 10:00 AM 0-2 L  
Head Coach: Danica Dunn  
  Record: 9-4   Division
    6-2   Section
Division III* Section III**   9-4   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
3/21/14 Chandler Prep Academy * 3:30 PM 7-2 W  
3/25/14 Estrella Foothills High School ** 3:30 PM 0-9 L  
3/27/14 St. Mary's Catholic High School ** 3:30 PM 9-0 W  
3/28/14 at Paradise Honors ** 3:30 PM 8-1 W  
4/3/14 Cortez High School ** 3:30 PM 5-4 W  
4/4/14 at Phoenix Christian Prep School ** 3:30 PM 5-4 W  
4/9/14 Scottsdale Christian Academy * 3:30 PM 1-8 L  
4/10/14 Buckeye Union High School ** 3:30 PM 0-9 L  
4/11/14 at Antelope Union High School ** 3:30 PM 8-1 W  
4/16/14 Rancho Solano Prep School * 3:30 PM 8-1 W  
4/17/14 at Veritas Prep Academy * 3:30 PM 9-0 W  
4/21/14 Phoenix Country Day School * 3:30 PM 3-6 L  
4/22/14 at Bourgade Catholic High School ** 3:30 PM 7-2 W  
Division III State Singles Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
Kaitlin Johnson
4/25/14 Siqueiro - Morenci 8:30 AM 2-0 W  
  N. Alety - Rancho Solano 3:00 PM 0-2 L  
Division III State Doubles Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
Kori Krause/Emma Lewis
4/25/15 Cap/Rivera - Florence 10:00 AM 0-2 L  
Head Coach: Danica Dunn  
  Record: 3-10   Division
    3-7   Section
Division III* Section I**   3-10   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
2/25/13 Bourgade Catholic High School ** 3:30 PM 3-6 L  
2/27/13 Gilbert Classical Academy * 3:30 PM 2-7 L  
3/1/13 Cortez High School ** 3:30 PM 1-8 L  
3/19/13 at Bourgade Catholic High School ** 3:45 PM 0-9 L  
3/21/13 at Veritas Prep Academy ** 3:30 PM 5-4 W  
4/2/13 Phoenix Country Day School ** 3:45 PM 1-8 L  
4/3/13 Coronado High School ** 3:30 PM 7-2 W  
4/5/13 at Gregory College Prep School * 3:30 PM 0-9 L  
4/6/13 at Chandler Prep Academy * 1:30 PM 0-9 L  
4/9/13 at Coronado High School ** 3:30 PM 6-3 W  
4/12/13 at Cortez High School ** 3:30 PM 0-9 L  
4/15/13 Scottsdale Christian Academy ** 3:30 PM 3-6 L  
4/17/13 Veritas Prep Academy ** 3:30 PM 4-5 L  
Division III Singles State Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results

Kori Krause
4/19/13 Vazquez - Santa Cruz Valley H.S. 8:30 AM 2-0 W  
  Smith - Coronado High School 3:00 PM 2-0 W  
4/20/13 McWhorter - St. David High School 2:00 PM 0-2 L  
Division III Doubles State Tournament
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
Georgia Black/Emma Lewis
4/19/13 Page High School 10:00 AM 0-2 L  
Head Coach: Danica Dunn  
  Record: 3-11   Division
    3-8   Section
Division III* Section I**   5-13   Overall



Date Opponent Time Score W/L Notes
2/27/12 at Bourgade Catholic High School ** 3:30 PM 3-5 L  
2/29/12 at Gilbert Classical Academy * 3:30 PM 4-5 L  
3/2/12 at Cortez High School ** 3:30 PM 2-7 L  
3/20/12 at Phoenix Country Day School ** 3:30 PM 0-9 L  
3/21/12 at Phoenix Country Day School ** 3:30 PM 0-9 L  
3/22/12 Veritas Prep Academy ** 3:30 PM 7-2 W  
3/28/12 St. Gregory College Prep * 3:30 PM 1-8 L  
4/4/12 at Coronado High School ** 3:30 PM 4-5 L  
4/7/12 Chandler Prep Academy * 3:30 PM 1-8 L  
4/10/12 Coronado High School ** 3:30 PM 7-2 W  
4/13/12 Cortez High School ** 3:30 PM 3-6 L  
4/16/12 at Scottsdale Christian Academy ** 3:30 PM 1-8 L  
4/17/12 Bourgade Catholic High School ** 3:30 PM 5-4 W  
4/18/12 at Veritas Prep Academy ** 3:30 PM 4-5 L  
Division III State Tennis Tournament - Singles
Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket and results
Jessica Schrank
4/20/12 Superior High School 8:30 AM 2-0 W  
  Benson High School 3:00 PM 0-2 L  
Division III State Tennis Tournament - Doubles
Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket and results
Kaitlin Johnson/Samantha Malpeidi
4/20/12 St. Gregory 12:30 PM 2-0 W  
  Miami 4:30 PM 0-2 L  
Head Coach: Glen Gerbino  
         
1A West Region*        


Date Opponent Time Score W/L Notes
3/1/11 Gilbert Christian 3:30 PM      
3/3/11 St. Gregory 2:00 PM      
3/4/11 Chandler Prep 2:00 PM      
3/26/11 Orme 2:00 PM      
4/1/11 Veritas Prep 4:00 PM      
4/9/11 Verde Valley 2:00 PM      
4/12/11 at Orme 2:00 PM      
4/15/11 State Qualifier        
4/15/11 State Qualifier        
4/18/11 at Gilbert Christian 3:30 PM      
4/19/11 at Veritas Prep 4:00 PM      
Division III State Tournament - Singles
Site: Paseo RacquetClub
Click here for tournament bracket/results
Ashley Visser
4/29/11 Saron Berhe - Coronado 2:30 PM 0-2 L  
 
Amanda Barnes
4/29/11 Brittney Cherry - San Tan Foothills 2:30 PM 2-1 W  
4/30/11 Jenna Harris - Fountain Hills 10:30 AM 0-2 L  
Division III State Tournament - Doubles
Site: Paseo Racquet Club
Click here for tournament bracket/results
Ali Lemnitzer/Daryl Bieber
4/29/11 Mettler/Tafolla - Bourgade Catholic 4:00 PM 0-2 L  
 
Kaitlin Johnson/Jenny Butzbach
4/29/11 Andrade/Tremper - Miami 4:00 PM 0-2 L  
Head Coach: Glen Gerbino  
  Record: 10-2   Region
1A West Region*   19-4   Overall


Date Opponent Time Score W/L Notes
3/1/10 at Gilbert Christian 3:30 PM 0-9 L  
3/5/10 Verde Valley 2:30 PM 0-9 L  
3/6/10 Tanque Verde 10:30 AM 2-7 L  
3/30/10 at Orme 4:00 PM 4-3 W  
3/31/10 Superior 3:30 PM 1-8 L  
4/1/10 at St. Gregory 3:30 PM 0-9 L  
4/6/10 at Veritas 4:00 PM 8-1 W  
4/8/10 at Verde Valley 3:00 PM 2-7 L  
4/10/10 Duncan 2:00 PM 0-9 L  
4/13/10 Orme 3:30 PM 3-6 L  
4/15/10 St. Gregory       Cancelled
4/19/10 Gilbert Christian 3:30 PM 3-6 W  
4/20/10 Veritas 3:30 PM 6-3 W  
1A State Tournament - Singles
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
Samantha Malpiedi
4/22/10 Eda Tuzanatec - Orme 5:00 PM 0-2 L  
 
Amanda Barnes
4/22/10 Alexandria Boice - Veritas Prep 5:00 PM   W by default
4/23/10 Sarah Jane Slater - Verde Valley 8:00 AM 0-2 L  
1A State Tournament - Doubles
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
Ali Lemnitzer/Becca Keats
4/22/10 C. DeLaCruz/C. Andoloro - Veritas 5:00 PM   W by default
4/23/10 J. Moore/K. Lunt - Duncan 9:30 AM 0-2 L  
 
Jenny Butzbach/Jessica Schrank
4/23/10 A. Taylor/L. Lillis - Veritas 9:30 AM 2-0 W  
  H. Wagley/T. Repier - Duncan 12:30 PM 1-2 L  
Head Coach: Glen Gerbino  
         
1A West Region        


Date Opponent Time Score W/L Notes
3/16/09 Phoenix Country Day School 3:30 PM      
3/23/09 St. Gregory 3:30 PM      
3/31/09 at Surrey Garden (Girls) 4:00 PM      
4/1/09 Orme 3:30 PM      
4/3/09 Surrey Garden (Girls) 4:00 PM      
4/6/09 Veritas Prep 4:00 PM      
4/7/09 at St. Gregory 3:30 PM      
4/9/09 Scottsdale Christian 3:30 PM      
4/15/09 Verde Valley 3:30 PM      
4/17/09 Veritas Prep 4:00 PM      
4/18/09 at Verde Valley TBA      
4/20/09 at Bourgade Catholic 3:30 PM      
1A State Tournament - Singles
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
Ali Lemnitzer
4/23/09 Rachel Kempon - St. David 5:00 PM 2-0 W  
4/24/09 Andrea Taylor - Veritas 8:00 AM 0-2 L  
 
Karen Bear
4/24/09 Kelly Haines - Valley Union 8:00 AM 0-2 L  
1A State Tournament - Doubles
Site: Paseo Racquet Center
Click here for tournament bracket/results
Jessica Cleland/Vanessa Olivarez
4/24/09 D. Kristofitz/O. Ruiz - Tanque Verde 9:30 AM 0-2 L  
 
Lauri Aldrich/Emi Kanno
4/23/09 S. Cruze/B. Nelson - Tanque Verde 5:00 PM 0-5 L  
Head Coach: Glen Gerbino  
         
1A West Region        


Date Opponent Time Score W/L Notes
No reports for regular season matches
1A State Tournament - Singles
Site: Tucson Racquet Club
Click here for tournament bracket/results
Megan Carlyle
5/2/08 Izzy Tudisco - St. Gregory 11:00 AM 0-2 L  
1A State Tournament - Doubles
Site: Tucson Racquet Club
Click here for tournament bracket/results
Jessica Cleland/Vanessa Olevarez
5/2/0/ S. Emerson/C.K. Valdes - Verde Valley 11:00 AM 2-1 W  
  J. Ingraham/C. Isquierdo - G. Christian   0-2 L  
Head Coach: Glen Gerbino